هپکو به جای بدهی دولت به تامین اجتماعی، به شستا واگذار شد


هپکو به جای بدهی دولت به تامین اجتماعی به شستا واگذار شد تا در روند بی‌برنامگی دولت درباره این کارخانه بزرگ ایران و منطقه در حوزه تولید ماشین‌آلات سنگین راهسازی بار دیگر در دولت پاس‌کاری شود.
شرکت هپکوی اراک که روزی نماد صنعت و افتخار کشور بود، در آستانه تعطیلی است، شرکتی که با هدف مونتاژکاری 500 دستگاه ماشین‌آلات راهسازی شروع به کار کرد.
این درحالی بود که هپکو طی سه دهه با رفع نیازهای داخلی به چند برابر ظرفیت اولیه خود رسید، اکنون پس از خصوصی‌سازی غیراصولی و بی‌تدبیری‌ها، برای تامین حقوق کارگران خود نیز با چالش مواجه است.
وقتی هپکو بین سهامداران سودجو و فاقد اهلیت دست به دست می‌شود
در میانه دهه هشتاد غول تولیدکننده ماشین آلات راهسازی منطقه و کشور اسلامی ایران در یک واگذاری غلط به مدیری واگذار شد که نه دلی برای سوختن برای این کارخانه داشت و نه اهلیت برای مدیریت آن و نتیجه بدهی و زیان دادن بالای هپکو شد.
اما باز این روند غلط در اجرای خصوصی سازی برای مدیران تصمیم‌گیر در سازمان خصوصی‌سازی درس عبرت نبود و بار دیگر بدون درنظر گرفتن جوانب مختلف با 10 میلیون تومان دوباره شرکت هپکو همچون فرزند سرراهی به سهامدار و خریدار نااهل دیگری واگذار شد تا روند نابودی و روبه زوال شرکت هپکو همچنان تداوم یابد.
بازپس‌گیری هپکو و برگشت به دولت
این درحالی بود که این اتفاقات با اعتراض شدید کارگرانی روبرو بود که خواستار کار، تولید و بازگشت هپکو به روزهای اوج بودند همین اعتراضات، همراهی مسئولانی همچون رئیس دستگاه قضا و مسئولان قضایی، جریانات مردمی انقلاب اسلامی از طلاب تا رسانه‌ها و دانشگاهیان سبب شد تا دولت قدری عقب نشینی کند و در ماه‌های اخیر پس از خلع ید سهامدار، خبر از بازگشت هپکو به دولت بدهد.
پس از این تیمی از سوی سازمان خصوصی سازی برای اداره شرکت راهی استان مرکزی شدند که هیچ اقدام موثری جز دریافت حقوق کمال و تمام نداشتند و هپکو از چاه سومدیریت‌ها بیرون نیامد و رهایی نیافت.
«سیدعلی آقازاده» استاندارمرکزی تاکید می‌کند: موضوع تصویب واگذاری هپکو از سوی هیئت دولت به شستا صحیح و درست است ولی درباره آن هیچ مشورتی با استان نشده است...
هپکو در اختیار دولت، یا در اختیار ایمیدرو یا در اختیار کنسرسیوم؟!؟
مدتی بعد اعلام شد هپکو پس از بازگشت به دولت به ایمیدرو تحویل می‌شود، البته در کنار این سناریوی دیگری مبنی بر واگذاری به کنسرسیوم معادن نیز طرح شد که خود دغدغه ای بر دغدغه کارگران افزود.
هنوز درباره اینکه هپکو در دولت باشید، یا به ایمیدرو سپرده شود یا کنسرسیوم معادن که بار دیگر دولت با تصمیمی عجیب خبر از پرده دیگری از وضعیت هپکوی مظلوم داد.
تصمیم عجیب دولت؛ هپکو به شستا واگذار شد
در جلسه هیئت وزیران، دولت درباره شرکت هپکو تصمیماتی گرفت که شاید راه رسیدن به تولید و اوج را برای این شرکت سخت تر می‌کند، هرچند در این ماه‌ها مدیرانی که خود را منصوب شده از سوی دولت معرفی می‌کنند در این شرکت حقوق کمال و تمام می‌گیرند ولی باز از تولید در هپکو خبری نیست که نیست.
خبر از این قرار بود که هیئت وزیران در تصمیم اخیر خود، شرکت هپکوی همراه هشت شرکت دیگر به جای بدهی 50 هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی، به شستا واگذار کرد.
هیچ مشورتی با مجموعه استان نشده است
استاندار مرکزی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم با تایید این خبر اظهار داشت: خبر مربوط به واگذاری شرکت هپکو به تامین اجتماعی و شستا صحیح بوده و چجنین تصمیمی از سوی دولت اتخاذ شده است.
سیدعلی آقازاده افزود: البته در این واگذاری نظر استان اخذ نشده و به هیچ وجه درباره آن با استان مرکزی به عنوان محل استقرار این کارخانه و شرکت مشورتی صورت نگرفت.
درحالی این تصمیم از سوی هیئت دولت اتخاذ شد که در ماه‌های اخیر همین مجموعه شستا مجموعه‌ای از شرکت‌های دراختیار خود را از طریق فروش سهام در بورس به حراج گذاشت و شاید بتوان گفت با این تصمیم دولت چوب حراج به هپکو زده است.حال باید دید در ادامه این روند تصمیم نهایی و اقدام برای نجات این کارخانه بزرگ و مهم در کشور و منطقه چیست؟
افراد سیاسی نباید برای مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنند
در همین حال؛ عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه اقدامات و رفتار دولت درباره هپکو دارای تناقضات و پارادوکس‌های فراوان است گفت: مشکل دولت این است که متاسفانه در مسائل اقتصادی افراد سیاسی تصمیم می‌گیرند.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به اقدام دولت در واگذاری هپکو به سازمان تامین اجتماعی در قبال بدهی به این سازمان اظهار داشت: خود دولت هم نمی‌داند چکار می‌کند، ابتدا هپکو به بخش خصوصی واگذار و به دلیل اهلیت نداشتن وی به دولت برگردانده شد.
وی افزود: پس از دو بار واگذاری غلط، باز هپکو به دولت برگشت و قرار شد آن را به ایمیدور واگذار کند و حالا می‌خواهد هپکو را به تامین اجتماعی به جای بخشی از بدهی خود به سازمان بدهد که این اقدام دولت چیزی جز کلاف سردرگم نیست.
عضو کمیسیون صنایع مجلس بیان کرد: از طرف دیگر، دولت شرکت‌های تامین اجتماعی را وارد بورس کرده این درحالی است که دولت حق ورود به امور و دخالت در شرکت‌های تامین اجتماعی را نداشت زیرا تامین اجتماعی برای کارگران است و برای وارد شدن آن به بورس خود کارگران باید تصمیم بگیرند.
سلیمی تصریح کرد: تصمیمات دولت پارادوکسی کامل است و در واقع تصمیمات دولت متناقض کاملا متناقض بوده و این نشان می‌دهد رفتار دولت در بخش اعظم تصمیمات مبتنی برمنطق نبوده نبوده بلکه براساس احساس است و مشکل دولت این است که متاسفانه در مسائل اقتصادی افراد سیاسی تصمیم می‌گیرند.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس بیان کرد: این رفتارها و اقدام اخیر دولت درباره هپکو نشان می‌دهد اقدامات دولت احساسی، سیاسی و غیرکارشناسی بوده چراکه قراربود هپکو به ایمیدرو واگذار شود و اینکه دولت درباره تغییر تصمیمش باید توضیح بدهد و مشخص کند هپکو زیان‌ده است یا سود ده؟ در صورتی که سودده است چرا خود دولت هپکو را نگه نداشته و اگر زیان‌ده است چرا باید از جیب کارگران زیان آن پرداخت شود؟
1
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
جستجو در وب سایت آموزشی بورس
پیام های هسته معاملاتی

اخبار لحظه ای هسته معاملاتی TSETMC

سفارش فروش نمادهای بورسی کمتر از ۵ میلیون ریال پیرو نامه ابلاغیه بورس اوراق بهادار تهران، ارسال سفارش فروش با ارزش کمتر از ۵ میلیون ریال تخلف

اخبار لحظه ای هسته معاملاتی TSETMC

سفارشات نمادهای بورسی جواب سفارشات روی نمادهای "بورسی" از سمت هسته معاملات با تأخیر ارسال می‌شود. لذا جهت ویرایش و حذف سفارش‌های خود لطفاً منتظر جواب

اخبار لحظه ای هسته معاملاتی TSETMC

نکات آموزشی شرکت فرابورس ایران تشکیل سبد سهام متنوع باعث می شود ریسک سرمایه گذاری به میزان قابل توجهی کم شود. شرکت فرابورس ایران

اخبار لحظه ای هسته معاملاتی TSETMC

نکات آموزشی صندوق های قابل معامله سرمايه گذاران محترم در انجام معاملات خود در این صندوق سرمايه گذاري قابل معامله در نظر داشته باشند كه خالص ارزش

اخبار لحظه ای هسته معاملاتی TSETMC

بروز رسانی و بهینه سازی سامانه های آنلاین به اطلاع می رساند، به علت بهینه سازی در زیرساخت سامانه های آنلاین، پنجشنبه 1399/02/18 از ساعت 16 تا 21

اخبار لحظه ای هسته معاملاتی TSETMC

اطلاعیه مهم  درخصوص زمان انجام معامله در نماد معاملاتی (شستا)  به اطلاع کلیه فعالان بازار می رساند، پیرو پیام بازگشایی نماد معاملاتی شرکت سرمایه

اخبار لحظه ای هسته معاملاتی TSETMC

سفارشات نمادهای بورسی جواب سفارشات نماد های %بورسی% از طرف هسته معاملات با تاخیر ارسال می شود. خواهشمندیم تا برطرف شدن اختلال به وجود آمده صبور

نظرسنجی
نظرشما درباره افزایش ارائه عرضه های اولیه در سال 1399 ؟
تقویم سایت
<    «  دی 1403  »    >
شیدسچپج
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
تگ ها
#سیتا #شستا etf etf دولتی sejam trade tsetmc آریاساسول آموزش بورس آموزش مبتدی بورس آموزشبورس اخبار بورس اخبار روز بورس اخباربورس ارز ارزش سهام عدالت افزایش قیمت مسکن اموزش بورس اموزشبورس انجمن اموزش بورس انجمن بورس بازار بورس بازار خرسی و گاوی بازار سرمایه بازار پایه بازاربورس بازارسرمایه بازارمثبت بور س بورس بورس ایران بورس تهران بورس شیراز بورس فروم بورستهران بورسشاخص تالاربورس تامین اجتماعی ترید تریدر ثبت نام بورس ثبت نام سجام ثبت نام کارگزاری ثبتنامبورس خرید خرید سهام عدالت خرید عرضه اولیه خریدبورس خریدسهام خریدعرضه اولیه دارادوم داراسوم دارایکم دولت رافزا ریزش بورس ریزش شاخص زر ماکارون زرماکارون سجام سرمایه سهام سهام بورس سهام عدالت سهامدولت سهامعدالت سود سود بورس سود سهام عدالت سودبانکی سودبورس سودتضمینی سودسهام عدالت سیتا سیگنال سیگنال بورس سیگنالبورس شاخص شاخص بورس شاخص هم وزن شاخص کل شبندر شستا شپنا صندوق Etf صندوق دولت صندوق های etf صندوق های قابل معامله صندوقetf ضرر و سود بورس عرضه اولیه عرضه اولیه رافزا عرضه اولیه زر ماکارون عرضه اولیه سیتا عرضه اولیه غزر عرضه اولیه ولپارس عرضهاولیه غزر فرابورس فراکابی فروش سهام عدالت فملی مبتدیان بورس مسکن ملک نقدینگی ولپارس وپویا پرتفوی پرتفوی عدالت پیزد چقدر سهم سیتا به هر کد رسید ؟ کارگزاری کد معاملاتی کدال کدبورس کدبورسی کدمعاملاتی کشف قیمت یزد فرابورس
درباره ما

انجمن آموزشی بورس در کنار شماست ، تا بتوانید با اطمینان خاطر و آسودگی نسبت به خرید با تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال ، اقدام نمایید و تجربه ی خوشایندی را با ما داشته باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


بورس ، آموزش بورس ، کدال ، انجمن بورس